Bu hadise rağmen insan neden hayatını düzene koymak için çabalamalıdır?

Soru Detayı

Not: Bu hadisle ilgili olan kısa ve öz yazınızı okumuştum. Fakat benim sorum daha farklıdır. Tam olarak bu soruma olan cevabınız yoksa lütfen hazır yazı göndermeyiniz.
"Ey Ebu Hureyre! Senin karşılaşacağın şey hususunda artık kalem kurumuştur. Bu durumda ister hadımlaş ister bırak." buyurdu. (Buharî, Nikah 8; Nesâî, Nikah 4, 6/59)
- Bu hadise göre bir insan haramdan kaçınmak için ne kadar çabalasa da kaderinde düşmek istemediği harama düşmek varsa o harama düşüyor. Bana bu hadisten günahlara girmemek için uğraşmanın gereksiz olduğu anlamı çıkıyormuş gibi geldi.
- Bu hadise göre insan ileride yapacağı tercihlerini de mi değiştiremiyor? Çünkü hadisten Ebu Hureyre günaha girmemek için hadımlaşsa da günaha gireceği anlamı çıkıyor.
- Bu hadise rağmen insan neden hayatını düzene koymak ve harama düşmemek için çabalamalıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Burada "bir günaha düşmemek için, başka bir günahı işlemenin çözüm olmayacağı" vurgusu vardır.

Örneğin bir insan zina günahına bulaşmamak için kendini hadım etme güahını işlemesi dini anlamda bir çözüm değildir.

Ayrıca hadım olmakla insan fiili zina işlemeyebilir, ancak yine harama bakmak suretiyle göz zinası denilen günahı işleyebilir. Dolayısıyla hadisi bu şekilde değerlendirmek uygun olur.

Yoksa "kişinin hangi günahı işleyeceği bellidir ve ne yapsa da onu işler" şeklinde, insan iradesini kısıtlayan bir anlayışla anlamak doğru olmaz.