Boş gezegenler israf değil mi?

Soru Detayı

- Yeryüzünün genişliği
- Bazı ateistler Allah israfı sevmiyorsa neden dünya uzaydan bakılınca bir toz tanesi kadar küçük diğer boş gezegenler israf değil mi, diyorlar ne cevap vermeliyiz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evrenin yaratılış gayelerinden insanlara ait bir ise Allah’a ait binlerdir.

O halde, kâinatın genişliği, kendi istifademize göre değil, Allah’ın sonsuz hikmet ve maksatlarına göre değerlendirilmelidir.

İnsanın kendi varlığı bile, kendine bakan ciheti bir ise, yaratıcıya bakan binlerdir.

Allah’ın isim ve sıfatlarının tecellilerinin sonsuzluğu âdeta evrenin genişlik boyutunun asıl miyarı ve mimarıdır. Yani, Allah, kendi sanatının harikalarını, kudretinin azametini, ilminin sonsuzluğunu, hikmetinin eşsizliğini vs. görmek ve göstermek için varlıkları âdeta namütenahi bir sahnede teşhir etmiştir.

Kaldı ki, her şey bizim malumatımıza tabi değildir. Bilmediğimiz milyonlarca şey var.

Kendi ruhumuzu, kendi kalbimizi, kendi aklımızı tam anlamamışken, kalkıp da Allah’ın sonsuz ilim ve hikmetinin hikmetlerini bir bilgiçlik edasıyla seslendirmek çirkin bir şımarıklıktır. Vesselam..