Bir muhasebeci, vergi kaçıran mükelleflere göz yummaktan ve onlara yardımcı olmaktan dolayı sorumlu olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Her hangi bir mesleği icra etmenin caiz olup olmaması, yapılan işlerin dine uygun olup olmamasına bağlıdır. Dinen meşru olan işlerin yapılmasına vesile olan meslekleri icra etmek caiz; dinen meşru olmayan işlerin yapılmasına vesile olan meslekleri icra etmek ise caiz değildir.

Dinimizde yasak kılınan şeyleri yapmak günah olduğu gibi, böyle şeylerin yapılmasına rıza göstermek ve yardımcı olmak da günahtır.

Bu itibarla, bir kimsenin helalinden kazanma konusunda alternatif imkanları bulunduğu sürece, dinen yasaklanan şeyleri yaparak para kazanması caiz değildir.

Devletin koyduğu kural ve şartlara uygun olarak muhasebecilik yapmakta bir sakınca yoktur. Ancak, bu kişilerin müşterinin talebi üzerine vergilerden nasıl kurtulabileceği veya verginin ödenmesi gerekenden daha düşük hesaplanması vb. konularda yardımcı olması caiz değildir.

Bu durumdan, hem müşteri hem de muhasebeci sorumlu olur.