Bir kişi veya toplum için, Allah'ın gazabına uğramış, denilebilir mi?

Soru Detayı

- Kur'an-ı Kerim'de yer almalarından ve Peygamber Efendimiz (sav)'in haber vermesiyle kesinlikle Allah'ın gazabına uğramış olanları biliyoruz. Fakat, Peygamberimiz (sav)'den sonra doğmuş ve yaşamış kişiler veya toplumlar için, "Bu kişi / bu topluluk Allah'ın gazabına uğramıştır." diyebilir miyiz?

- Sorunuzun yanıtını hadis-i şerifler ve/veya ayetler ile destekleyebilir misiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Peygamberimiz (asm)'in vefatından sonra kimseye vahiy gelmediğine göre, herhangi bir şahsın veya topluluğun Allah’ın gazabına uğradığını ayet ve hadislerle ortaya koymak mümkün değildir.

Ancak, -kesin olmasa bile- bir zann-ı galip ile bazen hüküm verilebilir. Örneğin, bazı zalim şahıslara veya topluluklara bir musibet geldiği zaman, bunun Allah’ın bir gazabı olduğunu düşünebiliriz.

Özellikle, zulmün Gayretullah’a dokunacak yönleri açık ise, sıcağı sıcağına gelen bir bela, bir musibet, "gazap" olarak değerlendirilebilir.

Bununla beraber, bu tür zanlarda suiistimal olduğundan, özellikle müminler hakkında bir hüküm vermekten kaçınmak gerekir.