Bir kimsenin sahte hoca olduğunu nasıl anlarız?

Soru Detayı

- Bunun için bir ölçü veya ölçüler var mı?
- Zira herkes alim değildir, bu nedenle de hocayım diyen herkesi dinliyor.
- Bana öyle ölçüler verin ki, ben bu ölçülere göre sahte olanla hakiki olanı ayırayım ve ona göre dinleyeyim ve başkalarına da dinleyin veya dinlemeyin diyeyim..

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hoca (İslam alimi) İslami ilimleri öğreten ya bir okuldan veya bir medreseden mezun olacak. Ehl-i sünnet itikadından sapmamış ve güzel ahlak sahibi olacak.

Bunları teşhis etmekten aciz olanlar kabul görmüş alimlerin onayına başvurabilirler.