Mitolojik yaratıkları kullanmak caiz mi?

Soru Detayı

1) Sahte ilahlar dışındaki mitolojik yaratıkları (Tek gözlü dev vb.) romanlarımızda kullanabilir miyiz?
2) Bir de ben, içinde komünizm propagandası olan bir bilim kurgu romanı okudum. Komünizmin ne kadar kötü olduğunu biliyorum. Benim niyetim hem zaman yolculuğu okumak hem de hayal gücümü genişletmekti. Okumak caiz midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

1. İyi niyetle ve İslami eğitim aracı olarak yazılan romanlarda, gerekiyorsa ve maksada aykırı değilse, ona zarar vermiyorsa bu mitolojik unsurlar kullanılabilir.

2. İslam’a aykırı inanç, düzen ve ideolojileri anlatan kitapları, yazıları; öğrenip gerekli tedbirleri almak için okumakta sakınca yoktur.