Kocaayak veya Yeti gerçek mi, Kabil kafir mi?

Soru Detayı

- Kocaayak veya Yeti, bazılarının Himalayalar'da yaşadığına inandığı, primat-benzeri, büyük bir yaratıktır.
- Kocaayak’ın Kabil olduğu ve Kabil'in kardeşi Habil'i öldürdükten sonra Allah'ın onu kıyamete kadar dünyayı merak ettirerek dolaştırdığını ve insanları saptırmak için lanetlediğine dair bir söylenti ve efsane vardır. Bunun bir gerçekliği var mı?
- Ayrıca, Kabil bir kafir mi yoksa sadece günahkar bir mümin mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Araştırmacıların tespitlerine göre, bu konudaki bilgiler doğrulanmamıştır.

Yeti'nin her ne kadar varlığına inananlar olsa da çoğu bilim insanı, eldeki verilere göre bu ihtimalin çok düşük olduğunu ve bu nedenle onun efsanevi bir yaratık olduğunu düşünür.

Buna dair çekilen resimlerin sahte olma ihtimalinin büyük olması yanında, böyle bir efsanenin Kabil olması ihtimali hiç yoktur.

- Evvela, ne ayet ve ne de hadislerde Kabil’in kardeşini öldürdükten sonra ne olduğuna dair bir bilgi yoktur. Bu sebeple bu konudaki haberlerin hemen hepsi ilmî değeri düşük olan -ne tasdik ne de tekzip olunabilen- İsrailiyat kaynaklıdır.

Bununla beraber birçok bilgi arasında çelişkiler bile vardır. Kabil’in Allah’ın lanetlediği, babası Âdem’in lanetlediği, yerin veya oradaki bazı varlıkların lanetine uğradığına dair farklı yorumlar vardır. Bu sebeple diyebiliriz ki, sorudaki bilgilerin sağlam bir kaynağına rastlayamadık.

- Bazı âlimlere göre Kabil kâfirdir, bazılarına göre fasıktır. (Maverdi, Maide, 5/27’nin tefsiri)

İbn Ömer’den gelen bir rivayete göre Peygamber Efendimiz (asm) şöyle buyurdu:

“Şu üç kişinin tövbesi kabul olmaz; küfrün başı İblis, Habil’in katili Kabil ve bir peygamberi öldüren cani.” (bk. Meverdi, Enam, 158. ayetin tefsiri)

Tavsiyemiz, ne dünyada ne de ahirette hiçbir faydası olmayan bu tür konularla ilgilenmek yerine daha başka faydalı konularla meşgul olmayı tercih etmektir.