Evlenmeye hazır olamamaktan korkuyorum, ne yapmalıyım?

Soru Detayı

- Evlenmek için korkarım ki imkânım yok çünkü bir mağazada az ama çok da az olmayan bir ücret karşılığında sadece yarı zamanlı çalışıyorum.
- Annemin kiralık bir mülkü var ve orada ücretsiz kalmamı istiyor ama şu anki kiracı bir yıldır çıkmıyor.
- Annem çok olgunlaşmadığımı ve huysuz olduğumu söyleyip duruyor, bu da benim evlenmeme izin vermediği anlamına geliyor ve her şey gibi kira da aşırı pahalı bu yüzden cesaret edemiyorum ve onun onayına ve kaynaklarına da ihtiyacım var.
- Evlenmeye hazır olamamaktan korkuyorum. 23 yaşındayım. Ben bir erkeğim. Ayrıca pahalı bir eğitim almayı da umuyorum.
- Tavsiyeniz nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evlenmek dinimizce hem Kuran’da hem de sünnette teşvik edilmiştir. Yaşınız da evlenmeye gayet müsaittir.

Unutmayınız ki eş seçerken ilk yapmanız gereken seçeceğiniz eşinizin güzelliğine, maddi ve sosyal statüsüne bakmak değil, olmazsa olmaz takvasına, dindarlığına ve dini bütünlüğüne bakmak olmalıdır. Dünya hayatı kısacıktır ve bir imtihandan ibarettir. Asıl yurdumuz ebedi âlemdir. Ve bizim ebedi âlemimizi etkileyecek en önemli faktörlerden biri de eş seçimimiz olacaktır.

Dolayısıyla talip olduğumuz / olacağımız kişinin olmazsa olmazı takvalı olmasıdır.

Akabinde ailelerin hem erkek hem kız tarafı bu evliliğe olan onayları çok mühimdir. Ailelerin evlilik konusunda çekinceleri varsa, her iki tarafın ana-babası elbirliği edip yavrularının kötülüğünü ve mutsuzluğunu istemeyeceklerine göre, “enaniyetimizi-egomuzu” bir tarafa bırakarak, mutlaka bunun sebebini anlamaya çalışmalıyız ve unutmamalıyız ki 40-50’li yaşlarda olan dört insanın hayat tecrübesi, 20’li yaşlarda olan bir insandan kat kat fazladır.

Mutabakat sağlandıktan sonrası ile teferruattır. Yani çiftler takva sahibi, ailelerin de rızası varsa, dünyalık az olmuş-çok olmuş aslında fazla ehemmiyeti yoktur. Sıkıntılı günler Allah’ın izni ile başta ailelerin ve Rabbimin sağlayacağı bilemeyeceğimiz imkânlarla aşılacaktır.

Nitekim Kuran’da Rabbimiz mealen şöyle buyurmuştur:

“İçinizden bekâr olanları, kölelerinizden ve cariyelerinizden iyileri (nikâha müsaid olanları) evlendirin! Eğer fakir iseler, Allah lütfundan onları zenginleştirir. Çünkü Allah, Vasi (rahmeti geniş olan)dır, Âlim (her şeyi bilen)dir.” (Nur, 24/32)

“Pahalı bir eğitim almak istiyorum” ifadenizin pek doğru olmadığını belirtmek durumundayız. Çünkü bir şeyin pahalı olması demek onun iyi ve faydalı olacağını gerektirmediği gibi, ucuz veya parasız olması kötü ve zararlı olduğunu gerektirmez.

Burada önemli olan 23 yaşına gelmiş sizin böyle bir eğitime gerçekten ihtiyaç duyup duymadığınızdır. Büyük fedakârlıklarla bu eğitimi alırsanız ne kazanacaksınız, almazsanız ne kaybedeceksiniz? Bunların bir garantisi var mı?

Sizi ve mevcut maddi-manevi şartlarınızı iyi bilen, itimat ettiğiniz aile büyükleriniz ve aile dostlarınıza danışarak, bu konuda yol almanızı ve her konuda olduğu gibi burada da fevri bir karar vermemenizi salık veririz.

Tabi bunları yaparken de her şeyin hayırlısı dileyerek, sabırla ve namazla Rabbimizden yardım talebinizi de sakın ihmal etmemek gerekir.

Unutmayınız ki bu size sorun gibi görünen bu suallerinizin benzerleri ya da farklıları sizin yaşıtınız olan milyonlarca kişinin muhatap olduğu sorulardır.

Siz ve sizin konumunuzdaki bütün gençlere düşen, burada özetlemeye gayret ettiklerimizi yaptıktan sonra, “Demek hayırlısı buymuş, Rabbim hakkımda böyle takdir etmiş.” diye gelişmeleri tevekkül ile karşılamaktır.