Ahir zamanda evliliği nasıl yapmalıyız?

Soru Detayı

- Ben evliliği Rabbimin istediği şekilde yapmak istiyorum (düğün vs.) ama ahir zamanda dinine bağlı dini emirlerini yerine getiren birini bulmak zor, haramlardan uzak kalmak için hem güzel hem de dinim yolumda bana yoldaş olabilecek birisini nasıl bulurum?
- Ben pek bu işlerden anlamam maalesef çevrem de pek yok, harama girmeden ölçülü bir şekilde nasıl arayışta olmalıyım?
- Bu zamanda böyle birisini bulmak için dinimizin tavsiyesi nedir?
- Haramlardan uzak kalmak istiyorum yardımcı olursanız memnun olurum?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evlilikte Niyet

Evlilikte temel niyet haramlardan korunarak, Allah’ın rızasını en iyi şekilde kazanmak ve öncelikle diyanet açısından kişinin kendisine küfüv / denk bir ebedi yol arkadaşıyla iki cihanın saadetine ulaşmaktır. Bu niyetinizden dolayı sizi de tebrik ediyoruz.

Adayın Özellikleri

Evlilik yolunda güzel bir niyetten sonra atılacak ikinci adım diyanet başta olmak üzere, fiziki, ahlaki, eğitim, ekonomi, kültür ve yaş gibi konularda kişinin kendisine küfüv birisini aramasıdır. Bu çerçevede muhafazakar kız ve erkeklerin düştüğü bir hata, eş adayının güzel / yakışıklı olması veya muhafazakar olmasının huzurlu bir evlilik için yeteceği yanılgısıdır. Bunlar esastır, ama yeterli değil. Çünkü huzurlu bir evlilik için sadece güzellik ve diyanette küfüv olması yetmez, dini bütün olması esas olmakla beraber, mümkün oldukça başka açılardan da denk bir eş adayını aramak esastır.

Evlilikte Uyum

Evlilikte uyum için, dindarlığın yanında;

- Karakterlerin örtüşmesi,
- Ailelerin denk olması,
- Çiftin evlilik beklentisinin uyuşması

gibi konularda denklik ve kadının çalışıp çalışmayacağı, çocuğun bakımı, evin idaresi, ailelerle ilişkiler, paranın idaresi, düğünün şekli, takıların miktarı vb. konularında da asgari düzeyde mutabakat aranmalıdır.

Güzellik açısından da yine, eş adayı erkeğin fiziki yapısına uymalı, yani arada büyük bir uçurum olmamalıdır. Güzel bir eş adayı ararken, kendi fiziğimizi de dikkate almalıyız. Erkek ve kadının dış görünüşü arasında büyük bir fark olursa kıskançlık krizleri başta olmak üzere, güvensizlik vb gibi sıkıntıların yaşandığı unutulmamalıdır.

Tabi ki bu denklik, hiçbir zaman yüzde yüz olmaz, olması da şart değil zaten. Çünkü insanlar ne kadar çok birbirine benzese de yüce Allah, her birisini farklı yaratmıştır. Bunun için dünya yüzünde birbirine bütünüyle uyumlu çift yoktur. Uygunluk ve mutabakat olmazsa olmaz asgarı şartları içermelidir.

Aday Bulma Süreci

Böyle bir adayı bulmak için en iyi yol, varsa kendi birinci derece akrabalarınıza sormanız, yoksa da görüştüğünüz arkadaş veya büyük dostlarınıza, samimi olduğunuz komşularınıza, mahalle cami imamına, çevrelerinde sizin istediğinize uygun eş adayı olup olmadığını sormanız en doğrusudur. Çünkü evlenecek eş adayının, sadece dış görüntüsü değil de geçmişi, aile yapısı, herhangi bir fiziki veya ruhi hastalığının olup olmadığı da huzurlu bir evlilik için çok önemlidir. Bunu da ancak, o kişiyi veya ailesini uzun zamandır tanıyanlar bilebilirler. Aynı şekilde, eş adayına sizi tavsiye edecekler, sizi tanımalı ki karşı tarafı ikna edebilsinler.

Diğer taraftan, eğer çalışıyorsanız, çevrenizde size uygun bir aday varsa, belli bir süre onu izledikten sonra, bir arkadaşınız aracılığı ile görüşme teklif edebilirsiniz.

Bu çerçevede yapacağınız üçüncü adım, size önerilen eş adayını ve ailesini bizzat kendinizin tanıması için zaman ayırmanız. Çünkü insanlar size önerdikleri kendi yakınlarından eş adayında kusur görmek istemez veya varsa kusurlarını örtmek isteyebilirler.

Kusur olmasa bile evlenecek kişiler arasında kalbi yakınlığın oluşup oluşmadığını anlamak için çiftin birbirini tanıması esastır.

Bütün bu adımlarla hayırlı bir eş için fiili dua ederken, dilimizle ve kalbimizle de dua etmeye devam etmeliyiz. Eğer henüz istenilen bir aday yoksa, "vardır bir hikmeti, vardır bir hayır" deyip, yine baştan aynı adımlara devam etmeli..

Unutmamak gerekir ki, evlilik için atılacak her adımda, dinimizin ölçüleri esas olmalı ve ona göre hareket etmeliyiz, yoksa Allah korusun, kuracağımız saadet yuvasına başlarken günaha girerek sadece yuvamızı değil iki dünyamızı da yakabiliriz.