Bir kadında dokuz tane nefis var sözü doğru mudur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu manada sahih bir hadis rivayetine rastlayamadık.

Bir rivayette “Hayanın onda dokuzu kadınlara, onda biri de erkeklere verildiğine” dair bilgi vardır. (bk. Kenzu’l-ummal, h. No: 5800).

Bu gibi ifadelerin, bazı ehl-i tasavvuf tarafından kullanması söz konusu olabilir. Burada kullanılan nefis, bildiğimiz “nefis” kavramının kendisi değil, nefse bağlı olarak ortaya çıkan “şehevî duygu” anlamındadır. Buna göre, kadınların şehevî duygularının erkeklerin dokuz katı olduğunu söylemek zor görünmektedir.