Bir insanın huzuru, halk tarafından tanınmamaya mı bağlı?

Soru Detayı

- Hz. Ali’nin “Ahir zamanda bir müminin huzuru halk tarafından tanınmamaya bağlıdır.” sözünün gerçekliği nedir?
- İslami içerik üreten sayfalarda Hz. Ali’ye ait olarak paylaşılan “Ahir zamanda bir müminin huzuru halk tarafından tanınmamaya bağlıdır.” sözünün gerçekliğini araştırdım fakat yeterli kaynağa ulaşamadım. Yardımcı olur musunuz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. Ali’ye nispet edilerek internette gezen bu sözün kaynağını bulamadık.

Bu sözün bir anlamı gözle görülmektedir. Parmakla gösterilen makam sahiplerinin iç huzurlarının zedelenebileceği söylenebilir.

Ayrıca gösteriş ve riyakârlığa neden olma ihtimali de vardır, çünkü insanların gösterdiği hürmetler, saygılar, onda olmayan bazı özellikleri de içine alan övgüler olabiliyor. Bu durumda olan kişi, o insanları kaybetmemek için çok yapmacık hallere girebilir.

Her devrin kendine göre manevi hastalıkları vardır, bu asrın en tehlikeli manevi hastalığı enaniyettir, benliktir, egodur. Bu hasatlığa tutulmamak için koruyucu hekimlik yapmalıyız, tutulduysak hemen farkına varıp mutlaka tedavi olmalıyız.

İşte bu ve benzeri durumlar o kişiyi hep huzursuz eder ve edecektir.

Bununla beraber, -her ne kadar genellikle böyle olsa bile- bunu tek tek herkes için söylemek uygun olmaz. Genel hükümlerin istisnaları da olur.

Bize düşen görev:

- Halk tarafından tanınıyorsak daha dikkatli olmalıyız.

- Tanınmak için özel çaba göstermemeliyiz.

- Bizde olan bir özellik söylerlerse, bunu sadece Allah’tan bilmeliyiz ve hamdimizi, şükrümüzü ona yapmalıyız ve bunun hem şuurunda olmalıyız hem de ifade etmeliyiz.

- Bizde olmayan bir fazilet söylerlerse, onu açıkça ifade edip dua olduğunu kabul ederek, o fazileti elde etmek için gayret göstermeliyiz.