Ayın son üç günü akrep burcunda yolculuk günah mı?

Soru Detayı

''Ayın son üç günü kaldığında ve ay akrep burcuna konduğunda yolculuğa çıkmayın!'' rivayeti hakkında bilgi verebilir misiniz?
- Bu günlerde yola çıkmak günah mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ayın son üç günü akrep burcunda veya bir başka gün yolculuk yapmanın bir sakıncası yoktur.

Hz. Ali’ye dayandırılan ''Ayın son üç günü kaldığında ve ay akrep burcuna konduğunda yolculuğa çıkmayın!'' anlamındaki bu mevkuf rivayetin, âlimler tarafından uydurma olduğu bildirilmiştir. (bk. Aclunî, Keşfu’l-hafa, h. no: 3011; Sehâvî, el-Mekasıdü'l-Hasene, s. 527; Sağani, Mevzuat, 1/61)