Bir emtia senedi olarak malı temsil eden konşimento çıkarılması ve kullanılması caiz midir?

Soru Detayı

1) İslam Hukuku'nda deniz ticareti hakkında hükümler nelerdir?
2) İslam Hukuku'nda senetler hakkında hükümler nelerdir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

1) Deniz ticareti de genel kurallar itibariyle kara ticareti gibidir.

2) Konşimento için şu tarif verilmiştir:

"Deniz Yolu Taşıma Senedi: Bu belge bir gemi şirketinin veya onun yetkili acentesinin veya yükleme limanında acentesi yoksa, gemi kaptanının malı yükletene verdiği, emre ve nama düzenlenebilen ve belge konusu malların taşınmak üzere kabul edildiğini gösteren bir makbuz ve aynı zamanda yükleme kaydı konduğunda bir taşıma sözleşmesidir. Belirtilen malın mülkiyetini de temsil eder ve belgenin ciro edilmesiyle mal el değiştirir."

Bu tarife göre malın sahibi ve limanda teslim alacak taraf (belgeye sahip olan) bellidir; taşımacı onu taşıyıp belge sahibine teslim ile yükümlüdür.

Konşimentoyu ciro etmek, malı başkasına satmak demektir ve bunda bir sakınca yoktur.