Bir bayanın, bayan kuaföründe saç kestirdikten sonra kestirdiği saçları kendine alması gerekiyor mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir kadının saçı kendi başında iken, yabancı erkekler tarafından bakılması haram olduğu gibi, kestirildikten sonra da bakılması haramdır. Bu sebeple, bir bayanın, bayan kuaföründe saçını kestirdikten sonra kestirdiği saçlarını alıp bir yere gömmesi (bu mümkün olmazsa, bir poşete koyup öylece çöplüğe bırakması) -vacip olmasa da- menduptur.

Bu hüküm, Hanefi ve Şafii mezhebine göredir.(krş. V. Zuhaylî, el-Fıkhu’l-İslamî, 3/568). Malikî ve Hanbelî mezhebine göre ise, kadının bedeninden koparılıp ayrı duran organ ve saçına bakmak caizdir. (bk. el-Cezerî, el-Fıkhu ala’l-mezahibi’l-arbaa, 1/192; Zuhaylî, a.g.e, 1/595).

Özetlersek, kestirilen saçın alınması vacip değil, fakat ihtiyata daha uygundur.