Kendi başına namaza duran bir erkege, bir kadın sonradan gelip uyabilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hanbelilerin dışında kalan üç mezhebe göre, imamın “cemaate imam olduğuna dair” niyet getirmesi şart değildir. Hanefiler ise, kadının erkeğe tabi olması durumunda  imamlık niyetinin şart olduğu görüşündedir.

Demek ki, Malikî ve Şafii mezhebine göre, “Kendi başına namaza duran bir erkeğe, bir kadın sonradan gelip uyabilir.” Hanefî ve Hanabelilere göre ise, uyamaz. (bk. Cezerî, el-Fıkhu ala’l-mezahibi’l-arbaa, 1/416-417;  V. Zuhaylî, el-Fıkhu’l-İslamî, 2/222)