İmam mecbur kalırsa, oturarak namaz kıldırabilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İmam-ı Muhammed, ayakta durabilen kimsenin hali, oturan kimsenin halinden daha kuvvetli olduğu için "Kıyas'ı" tercih ederek, bu caiz olmaz demiştir. Ancak İmam-ı Azam rivayeti esas alarak, bu konuda kıyasa başvurmamıştır.

Rivayet şudur:

"Resûl-i Ekrem (sav) son namazını oturarak, sahabe-i kiram ise onun arkasında ayakta iken namazı edâ ettiler." (Merginani, Hidaye, Kahire, 1965, 1/57-58)

Dolayısıyla ayakta duran kimse; oturarak namaz kılan kimseye uyabilir. Tercih edilen görüş de budur. İmâ ile namaz kılan kimse, tıpkı kendisi gibi ima ile kılan kimseye uyabilir. Çünkü durumları eşittir. Ancak oturarak ima ile namaz kılan kimse, yattığı halde ima ile namaz kılan kimseye uyamaz. Zira; oturarak ima ile namaz kılan kimse, diğerinden daha kuvvetlidir. (bk. İbn Hümam, Fethu’l-kadir, Beyrut, 1315, 1/261)