Namaz kılınacak yer müsait olmadığı zamanlarda oturarak namaz kılınabilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Namazın farzlarından birisi de ayakta kılmaktır. Bu bakımdan ayakta duracak gücü olan kişinin oturarak namaz kılması caiz değildir.

Cemaatle namaz kılan kişi yer darlığından dolayı secde edeceği vakit önündeki şahsın sırtına secde edebilir.

Hücre gibi dar bir yerde hapsedilen veya otobüs ve uçakta yolculuk eden kişiler de secde etme imkanı bulamıyorsa, oturarak ima ile namaz kılabilir.