Bir imam, bir vaktin namazını iki kere kıldırabilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Farz namazını kılan birisi, ikinci defa kılması halinde kılacağı bu namaz nafile hükmündedir. Nafile namaz kılan da farz namaz kılana imamlık yapamayacağı için, iki defa aynı namazı kıldıramaz. Yani bir vaktin namazına bir defa imamlık yapabilir.

Namazı cemaate kıldırdıktan sonra, başka bir cemaate aynı farzı imam olarak kıldırmak, âlimlerin ittifakıyla mekruh ve bidattir. (bk. Zuhaylî, el-Fıkhu’l-İslamî, 2/165-166, Cezerî, el-Fıkhu ala’l-mezahibi’l-arbaa, 1/436).