Bilmeden çalıntı bir telefon aldım; bu telefonu kullanabilir miyim?

Soru Detayı

- Nitekim sahibini bulmaya çalışırsam, meblasını vermeyeceğini düşünüyorum. Ya da bir fikriniz var mı?

- Bu telefonun sahibini mutlaka bulmam gerekiyor mu? Satıcıyı da arayacağım, ama bulabileceğimi düşünmüyorum.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Esasen değerinin çok altında satılan bir malın çalıntı olma ihtimalini göz önünde bulundurmanız gerekirdi.

Malın çalıntı olduğunu biliyorsanız, bunu kullanmanız caiz olmaz. Ya sahibini bulursunuz ya aldığınız kişiye iade eder, paranızı alırsınız ya da bunlar mümkün değilse bir fakire verirsiniz...