Berat gecesinde Allah şirk koşan kimseyi affetmeyecek diye bir şey var mı?

Soru Detayı

- Eğer “Berat gecesinde Allah şirk koşan kimseyi affetmeyecek” diye bir hadis varsa, Berat gecesi şirk koştuğu için tövbe edenler affolmayacak mı?
“Allahü teâlâ, Şaban ayının 15. gecesinde rahmetiyle tecelli ederek kendisine şirk koşan ve Müslüman kardeşine kin güdenler hariç, herkesi affeder.” (İbn Mace)
- Bu hadisi açıklar mısınız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Soruda geçen hadis için bk. İbn Mace, Salat, 191, h.no: 1390.

Bu hadisin rivayetinde yer alan İbn Lehia, zayıf bir ravi olduğundan, hadis zayıf kabul edilmiştir. (bk. Fuad Abdulbaki, Talik, İa.g.y)

el-Bezzar’ın rivayet ettiği aynı hadis için, Hafız Heysemi, sahih demiştir. (bk. Mecmau’z-Zevaid,12957)

Yine Taberani’nin “el-Kebir ve el-Evsat” isimli eserlerinde Hz. Muaz’dan yaptığı rivayetin senedi, Heysemi tarafından sahih kabul edilmiştir. (bk. Mecmau’z-Zevaid, 12960)

“Allah, kendisine ortak koşulmasını asla affetmez; onun dışında, dilediği kimsenin günahını bağışlar. Allah'a ortak koşan ise, pek derin bir sapıklığa düşmüştür.” (Nisa, 4/116)

mealindeki ayette şirkin affedilmeyeceği açıkça bildirilmiştir.

“Allah, kendisine ortak koşulmasını asla affetmez.” mealindeki ayetin manası şudur:

Allah’a şirk koşanlar, şayet tövbe etmeden müşrik olarak ölürlerse, Allah onları asla affetmez. Oysa başka günahlar işleyip tövbe etmeden ölenler için de af kapısı her zaman açıktır. Allah -şirkin dışında- dilediği kimseler için dilediği günahı affedebilir. Nisa Suresi 48 ve 116. ayette anlatılan husus bundan ibarettir. Sahabelerin çoğu daha önce müşrik idi, sonra tövbe edip Müslüman olunca en yüksek bir dereceye kavuştular.

- Berat gecesinde de şirk inancında devam eden kimseler dışında her türlü günah af kapsamındadır. Yalnız şirkte devam eden kimseler af kapsamının dışındadır. Hadiste buna işaret edilmiştir.