Beni aşağılayan birine nasıl tepki vermeliyim?

Soru Detayı

- Arkadaşım fakirliğimle beni ezmeye çalışıyor. Ona nasıl bir tepki vermeliyim? Ahirette ona bunun hesabı sorulur mu?
- Yeni ayakkabı aldığımda onun çakma olup olmadığını sorarak beni aşağıladı. Sürekli kendi parasını ve hayatını övdü. Bana hep çok fakirim muamelesi yaptı (fakir olmamama rağmen) Ahirette ona bunun hesabı sorulacağını bilirsem içim rahat olacak.
- Sizce ona nasıl bir tepki vermeliyim?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Elbette kim zerre miktarınca iyilik yapmışsa onun mükâfatını ve kim de zerre kadar kötülük yapmışsa onun da cezasını ahirette görecektir. Bundan şüpheniz olmasın.

Arkadaşınızın size karşı olan davranışlarının altında yatan gerçek düşünceyi bilmeden onu yargılamanın doğru olmadığını düşünüyoruz. Muhtemelen onun size yönelttiği soru ve yaptığı davranışlar değil, sizin o davranışlara vermiş olduğunuz anlam sizi rahatsız ediyordur.

Veya onun tutum ve davranışlarını kişileştirmenizden dolayı da rahatsızlık duymuş olabilirsiniz. Çünkü markalı ayakkabılar ve çantalar o kadar fahiş fiyattan satılıyor ki, birçok ünlü isimi de bazen çakma ayakkabı veya çanta kullanabiliyor.

Belki arkadaşınız kendisi de çakma kullandığı için merak etmiş ve size sormuş da olabilir.

Gençler arasında böyle bir soru, mutlaka aşağılama anlamında olmayabilir. Nitekim sizin de ifade ettiğiniz gibi, zaten fakir değilsiniz, o kişi eğer yakın arkadaşınız ise, zaten ailenizin maddi durumunu biliyor ve bildiği için de rahatlıkla bu tarz bir soruyor olabilir.

Aslında günlük hayatta yanlış anlaşılmalar maalesef çok sık yaşanıyor. Bundan dolayı bu arkadaşınız veya diğer arkadaşlarınızın sizi rahatız eden bir söz ve davranışı karşısında en güzeli, sakin bir şekilde arkadaşınıza bundan neyi kastettiğini sormanızdır.

Sorduğunuzda olumlu bir cevap verirse, teşekkür eder, arkadaşlığınıza devam ederseniz. Ama olumsuz, yani aşağılayıcı bir cevap verirse, siz değil ama o arkadaşınızın sorunlu birisi olduğu anlamına gelir. Yani üzerinize almaya, bundan dolayı arkadaşınızla tartışmaya gerek yok.

Bu durumda yapılacak şey, böyle birisi ile arkadaşlığınızı en aza indirmek, araya mesafe koymaktır.

Rabbim yâr ve yardımcınız olsun. Âmin.