Belirli sayılarda okunan rukyeler caiz değil mi?

Soru Detayı

- Bir sitede “Kur’an-ı Kerim’de ve hadis-i şeriflerde yer alan dualar ve sureler, belirli sayılarla sınırlanmayarak rukye olarak okunabilir” yazıyor.
- Bu söylediklerine göre belirli sayılarda okunan dualarla ve belirli sayılarda okunan surelerle yapılan rukyeler caiz değil mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sahih hadislerde belirtilenler dışında, dua veya zikirlerin belli sayılarda yapılması gerektiğine inanıp bunu iddia etmek doğru değildir. Ancak hadis-i şeriflerde sayısı belirtilen dua ve zikirlerde ise sayılara riayet edilmelidir. Eğer sözünü ettiğiniz ifadeden kastedilen mana bu ise doğrudur.

Zira dua, Allah'a yapılan bir yakarış olup kişi içinden geldiği gibi kalbini de diline ortak ederek niyazda bulunmalıdır.

Sahih sünnette yer almadığı halde yeni uygulamalar icat edip, bunların gerekliliğine inanarak bunda ısrarcı olmak ise, sayıya odaklanıp meselenin özünden uzaklaşılmasına sebep olabilmektedir.