Üveys zikri diye bir zikir var mı?

Soru Detayı

- Bu zikri yapanlar, rüyalarında evliyalarla bile görüştükleri oluyormuş. Gerçekten böyle bir zikir var mı?
- Bu zikri çekenler rüyalarında yılan, kurt, kuş gibi gördükleri şeylere nefsinin büyüklüğüne yorumluyorlar.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bakabildiğimiz sahih kaynaklarda böyle bir bilgiye ulaşamadık.

Dua ve zikirlerin kabulü için samimiyet önemli olup (bk. Mümin, 40/65; Tirmizi, Deavat, 66), belirli sayılarda okunması şart değildir.

Ayrıca, sahih hadislerde belirtilenler dışında dua veya zikirlerin belli sayılarda yapılması gerektiğine inanıp bunu iddia etmek doğru değildir. Sadece belli zikirleri okumak suretiyle mucizevi bir şekilde huzura kavuşup kurtuluşa erme iddiasının da dini açıdan bir değerinin olmadığı açıktır.

Konuyla ilgisi sebebiyle şu hususu da hatırlamakta fayda vardır:

Peygamberlerin dışındaki insanların gördükleri rüyalar, kesin bir hüküm ifade etmediği gibi bu rüyaların bağlayıcılığı da yoktur. Dolayısıyla, rüyalar delil değildir ve rüyalar ile amel edilmez. Rüya ile dini bir meselenin hükmü açığa çıkartılamaz ve rüya üzerine dini veya dünyevi bir hüküm bağlanamaz. Rüya yoluyla alındığı iddia edilen tasavvufi makam ve mansıplara da güvenilemez.

Veysel Karanî Hazretlerinin günümüzde "Üveysilik" adı altında temiz dini duyguların istismarı ve İslam’la bağdaşmayacak şekilde suistimal edilmesi kesinlikle doğru değildir. Dini açıdan bir değeri olmayan bu tür faaliyetler, açık bir aldatma ve istismardır. Dolayısıyla, bu ve benzeri grup veya kişilere karşı dikkatli olunması ve uzak durulması yerinde olacaktır.