Bebeğinin ölümüne istemeyerek neden olan kişi ne yapmalı?

Soru Detayı

- Bir anne, yenidoğan bebeği yanına yatırmış ve uykuya dalınca istemeyerek bebek boğulmuş ve vefat etmiş, bunun herhangi bir günahı var mı?
- Varsa affedilme için ne yapılmalı?
- Kefaret vermek gerekir mi?
- Kefaret verilecekse kime ne kadar verilmeli?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Gerekli tedbiri almadan yanına yatırdığı için sorumludur. Yaptığı “hataen katl” (kazara öldürme) suçu ve günahıdır.

Yüz deve, 4250 gram altın gibi bir diyet gerekir, ama bunu kadının belli ölçülerdeki yakınlarının (mevâlîsi) ödemesi gerekir, bu da günümüzde mümkün değildir.

Kefareti, bir köleyi azad etmektir. Bu mümkün değilse iki ay oruç tutar, bunu da yapamıyorsa, altmış fakiri bir gün doyurur.