Bazı ayetleri birleştirip beraber tercüme etmenin bir sakıncası var mıdır?

Soru Detayı

- Kuran’ın içinde bazı ayetler bir araya toplanıyor ve bir ayetmiş gibi gösteriliyor.
- Misal, herhangi bir surenin 4, 5 ve 6. ayetleri neden bir ayet olarak tercüme ediliyor?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hayır, bir sakıncası yoktur.

Kur’an’da sadece ifadelerin değil, ayet sayısı, ayet numaralarının da işaret ettiği gerçekler vardır. Onun için bazen bir ifadenin tam anlamı birkaç ayette ancak ortaya çıkar.

Ayrıca, Türkçe lisanındaki ifadeler Arapça’nın tersine, sondan başlayarak devam etmektedir.

Örneğin, Rahman ve Rahim isimleri besmelenin sonunda olmasına rağmen, Türkçe’de bunları başa getirerek “Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla” diye başlarız. Türkçe’nin bu yapısının gereği olarak, meallerde bazen birkaç ayet bir arada tercüme edilir.