Başkasının yerine ehliyet sınavına girmek neden helal değil?

Soru Detayı

- Milli Eğitimin yapmış olduğu ehliyet sınavlarında bir kimse sınavdan önce yerine gireceği kişiyle para miktarını anlaşıyorlar ve onun yerine sınava girip ya da cihazlardan sınava girene soruların cevaplarını söyleyerek o şahsın ehliyet kazanmasına sebep oluyor.
- Bu şahsın kazanmış olduğu para helal mi, yapmış olduğu iş caiz midir?
- Şayet caiz değilse ki zaten büyük ihtimalle caiz değildir, bu caiz olmayışını hangi delile binaen söyleyebiliriz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu eylemde yalancılık, aldatma, sahtekârlık, -konuyu bilmediği ve gerekli eğitimi almadığı için- başkalarına zarar verecek kişiye imkan sağlama durumları vardır ve bunların tamamının haram olduğu hakkında yüzlerce ayet ve hadis vardır.

Örneğin:

"... Yalan sözden sakınınız." (Hac, 22/30)

"Ey iman edenler! Allah'tan korkun ve doğru söz söyleyin." (Ahzâb, 33/70)

“Bizi aldatan bizden değildir.” (Buhari, İman, 164; Tirmizî, Buyu, 72)

"Yalandan sakının. Yalan insanı günaha, o da cehenneme götürür. Kişi durmadan yalan söyler ve yalan araştırırsa, Allah katında yalancılardan yazılır." (Buhari, Edeb, 69)