Başka bir dükkanda kiracı olan esnafa, kiralık dükkanım var denir mi?

Tarih: 23.07.2013 - 02:22 | Güncelleme:

Soru Detayı

- Başka bir dükkanda dört yıldır kirada oturan bir şahsa, onun kullanımına daha uygun olduğunu düşündüğüm dükkanımı kiralamayı teklif edebilir miyim?

- Yukarıdaki teklifin uygun olmama ihtimalini düşünerek şahsa "Böyle bir dükkanım var, bu işi yapan başka tanıdığın varsa söyler misin?" dedim. Şahıs da fiyatta ve şartlarda anlaşabilirsek, kendisinin tutabileceğini söyledi. Bu şahsa burayı kiraya verebilir miyim?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Herşeyden önce bir Müslümana yakışan, Peygamberimizin (asm) buyruğunu dikkate alarak "Kendisi için istemediğini, Müslüman kardeşi için de istememektir."

Buna göre hiçkimse bu tür bir olayın kendisine yapılmasına razı olmaz. Dolayısıyla din kardeşinin de dükkanı boşaltılarak mağdur duruma düşmesine sebep olunamaz.

Diğer taraftan İbn Ömer (ra)'den rivayet edildiğine göre, Rasululah (asm):

"Sizden biriniz kardeşinin alışverişi aleyhine alışveriş etmez." (Buhari, Büyu', 58, Hadis No: 2139)

buyurarak, iki taraf arasında kesinleşmiş bir akitten sonra, başka bir teklif yapmak suretiyle o akdin bozulmasına sebep olmayı yasaklamıştır.

Dolayısıyla iki kimse arasındaki bir akdi bozacak bir teklifte bulunmak caiz değildir. Böyle bir teklifin doğrudan yapılmasıyla dolaylı olarak yapılması arasında bir fark da yoktur.  

Bu noktada, dükkanınıza hayırlı bir kiracı bahşetmesi için, samimi bir kalple Allah Teala'ya dua etmek ve tanıdıklara kiralık dükkanınız olduğunu ilan ederek, meşru yollara tevessül etmek en uygun yöntemdir.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun