Dükkanı tekel açmak isteyen birine devir etsem sorumlu olur muyum?

Soru Detayı

- Her işin her şeyin en iyisini yüceler yücesi ALLAH BİLİR. Benim şöyle bir sualim olacak:
- Şu anda işletmekte olduğum, içinde kiracı olarak bulunduğum bir dükkanım var. Burayı devir etmeyi düşünüyordum ve tekel dükkanı açmak isteyen biriyle anlaştık. Dükkanın devir gibi işleriyle ilgilenen vekil olarak arada bir emlakçı var konuyu kendisine belirttim o da mal sahibiyle görüşüp bana devir edebilirsin diye cevap verdi.
- Bu durumda ben vebal altına girmiş bulunuyor muyum?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Açıkça tekel açıp içki satacağını söyleyen birine dükkanı devretmek doğru değildir. Çünkü, bu durumda günah işleyen birine yardım etmiş oluruz.

- Kime vereceği belli olmayan bir emlakçıya devir etmekte bir sakınca yoktur.