Bakara, kim için bakaradır, kim için takvadır?

Soru Detayı

- Bakara suresinin diğer adı Takva suresidir. Kimin için Bakara, kimin için Takva suresidir; bu cümleyi ayrıntılı bir şekilde açıklayabilir misiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Bakara suresinin bir isminin takva olduğuna dair sağlam bir bilgiye rastlayamadık.

- Tefsir ve tefsir usulü kaynaklarında böyle bir ismin olmamasına rağmen, özellikle Arapça internette böyle bir ismin bazı çevrelerce seslendirildiği ifade edilmiştir. Bunu söyleyenler de asıl mutemet kaynaklarda böyle bir ismin bulunmadığını özellikle vurgulamıştır.

- Bazılarına göre, İmam Gazali "İhya" isimli eserinde Bakara suresinin bu isminden söz etmiştir. Fakat bütün aramalarımıza rağmen İhya’da böyle bir bilgiye rastlayamadık.

- Bazılarına göre, İmam Gazali Hucurat suresine bu ismi vermiştir.

- Doğrusu şudur ki, surelerin isimleri değişik rivayetlere dayanan bilgilere göre tevkifidir. Yani Hz. Peygamber (asm) Efendimizden doğrudan veya dolaylı olarak tespit edilmiştir. (bk. Suyuti, İtkan, 1/186)

- Bununla beraber, Bakara suresinde diğer surelerden daha fazla takvadan ve takvayı netice veren kulluktan bahsedildiği için -asıl bir ismi olarak değil- bu manayı ihtiva ettiğine işareten “Takva suresi” demiş olabilirler.

Fakat görebildiğimiz kadarıyla Bakara suresinin “takva” adında hususi bir ismi yoktur.