Hz. Cebrail'in dört bin senede iki rekat namaz kıldığı rivayeti kaynaklarda var mıdır?

Soru Detayı

- Bir rivayette Allah (c.c) ile Cebrail (a.s) arasında geçen 4000 ahiret senesince kılınan 2 rekat namaz konuşması geçiyor.
- Doğruluk payı nedir veya kaynak gösterebileceğimiz bir kitap var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kaynaklarda böyle bir bilgiye rastlayamadık.

Bu bilginin kaynağı internette İmam Gazali, "Mişkatü'l-envar" olarak verilmiştir.

Ancak ilgili eserde yaptığımız aramada “rekat”, “ümmet-i Muhammed” kelimelerine bile rastlayamadık.

Ayrıca İhya’ya da baktık, bu bilgiye rastlayamadık.

Şamile’de araştırma yoluyla bulamadığımız için, "Mişkatu’l-Envar" eserinin (tahkikle beraber) doksan üç sayfasına baştan sona baktık, yine de böyle bir bilgiye rastlayamadık.