"Mehdi'nin ordusunun tek bir imtihanı olacak; o da mehdi ve vekillerine sadakat imtihanıdır. Çoğu kaybeder." (İbn-i Hacer) Bu hadis sahih midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Gerek İbn Hacer Askalani’nin "Fethu’l-Bari"sinde, gerek İbn Hacer Heytemi’nin “el-Fetava’l-hadisiye”sinde böyle bir bilgiye rastlayamadık.

Ayrıca baktığımız diğer bazı kayanklarda da böyle bir bilgiye rastlayamadık. Birileri uydurmuş olabilir. İnternette dolaşan uydurma kaynaklı sözlere itibar etmeyiniz. Eğer bunun tam kaynağını -doğru olarak- öğrenirseniz, o zaman bir daha araştırıp gereken cevabı verebiliriz.