Babam dizimin dibinde otur diyor, ne yapayım?

Soru Detayı

- 17 yaşında bir erkeğim.
- Babam bana, 17 yaşına geldin geç kaldın, artık dizimin dibinde duracaksın, bana emanetsin, ahir zamandayız diyor ve medreseye yatılı yollamıyor.
- Eğer izin vermemeye devam ederse ondan izin almam şart mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Şunu aklımızdan hiçbir zaman çıkarmayalım ki ana-babamız bize bir şeyler söylerken belki bizim anlamadığımız bir hikmeti vardır. Onun için evvela kendisinin niçin böyle düşündüğünü edepli bir şekilde öğrenip anlamaya gayret edelim.

Konunun gerçekten sizin söylediğiniz şekilde olduğuna kesin ikna olduğunuz zaman, babanıza medrese öğrenimi talebinizi, sebeplerinizi de ortaya koyarak tekrar yenileyin. Olumsuz cevap alırsanız, yaşınız gereği hukuken ailenizin rağmına bir şey yapamazsınız, onun için sabırla bekleyip dua edeceksiniz.

Reşit olduğunuz zaman da kırmadan, edep dışı davranmadan, kararlı olduğunuzu ve bunu ailenizin desteği ile yapmak istediğinizi belirterek tekrar talepte bulunun; hatta size destek olabilecek aile büyükleri, hocalar ve ailenizin hatırlı eş-dostundan da yardım isteyin ki bu işe aracı olsunlar.

Bütün bunlardan sonra, kabul edilebilir bir gerekçe olmadan eğitiminize engel olmaya devam ediyorlarsa ve karşınıza çıkacak maddi-manevi güçlüklere de göğüs germe azmindeyseniz, Cenab-ı Hak'tan da yardım isteyerek yolunuza koyulun.

Aileniz inşallah sizi anlayacaktır.