Evlat olarak ve baba olarak görevlerim ne zamana kadar?

Soru Detayı

- Ben 37 yaşında yetişkin bir erkeğim.
- Anne ve babam yanlış bir şey yaptığında benim bunu söylemem ve gereğini yapmam sorun olur mu?
- Çocuklarım ergenliğe eriştiğinde babalık sorumluluğum sona erer mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Babalık da evlatlık da ömür boyu devam eder, asla sona ermez.

Bu durumda tebliğden önce temsil yani rol model olmalıyız. Daha sonra zarar vermeyecekse nazikane, hürmetle ve tatlı dille büyüklere hatırlatma, şefkatle ve merhametle küçüklere de nasihat olabilir.

Her şeyden evvel insan olmamız hasebiyle, Allah’ın bizde tecelli ettirdiği bütün esmasının ve sıfatlarının gereği mesuliyet ve vicdan sahibiyiz.

Bu sebepledir ki basit bir görev olarak yaptığımız bazı işleri, görevimiz bittiği zaman dahi "Acaba ne oluyor?!." diye göz ucuyla takip ederiz, ta ki içimize sinene kadar.

Kaldı ki sosyal ilişkilerimizde bu mesuliyet duygusu hiç bitmez; aile fertlerimize, arkadaşlarımıza, komşularımıza, sokakta gördüklerimize hep bu şekilde yaklaşırız.

Zaten bu mesuliyet duygusu içimize Kuran’ın en önemli emirlerinden olan “emir bi’l-maruf, nehiy ani’l-münker” yapmamız, yani İslam dinini tebliğ etmemiz için bize verilmiş. Yoksa “Bize ne...” der geçeriz.

Evlat ve anne-babaya karşı görev ve sorumluluklarımız konusu, özellikle üstüne basa basa Kuran’da belirlenmiş ve bize denmiş ki “İslam’a aykırı bir talepleri olursa itaat etmeyeceksin.” onun dışında âdeta ana-babanı başının üstünde taşıyacaksın, bir dediklerini iki etmeyeceksin, velev ki kâfir olsalar bile...

Baba olarak maddi sorumluluklarımız ise, içinde yaşadığımız toplumun da dinamiklerini göz önünde bulundurarak, evladımız hayata atılana, belki evlenene kadar, ona destek olmaktır. Elbette imkânımız varsa bu desteğimizin sonrasında da devam etmesi gayet normaldir, bunda bir yaş hududu konulamaz.

Manevi sorumluluk, yol gösterici olmak gibi görevler ise bunlar elbette hayatımızın sonuna kadar devam eder.

Şu halde babalık da evlatlık da ömür boyu devam eder, asla sona ermez.