Evlatlık veren ve alan ailenin günahı var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İslam’da, bugün cari olan şekliyle evlat edinme yoktur, caiz değildir; çünkü haksız miras, çiğnenen mahremiyet, ana-baba ve akraba ile alakayı kesmek gibi caiz olamayan durumlara sebep olmaktadır. Bunların ve muhtemel diğer sakıncaların tamamı giderilirse, evlat edinme ancak o zaman caiz ve helal olur.

İslam’da başta yetimler ve öksüzler olmak üzere, muhtaç olan çocukları himaye altına almak, onlara bakıp büyütmek, okutup eğitmek, iyi bir insan olmaları için çaba göstermek… vardır ve Peygamberimiz (asm) bunu hararetle tavsiye etmiştir.

Fiilen evlat edinme var ise, elinden gelen ve sorumlu kişiler hem mahremiyet hem miras hem ana baba, hem de akraba ile ilgili olup şeriata aykırı olan durumları düzeltmeye çalışmalıdırlar.

Mümkün olduğunda ana baba bulunmalı, onlara gerekli hizmet yapılmalıdır.

Evlatlık alan ailenin evlatlığa kalan mirası, meşru sahiplerine verilmeli veya mümkün ise onlardan helallik alınmalıdır.