Ayaklarının tozunu yüzlerinizle silerdiniz, sözü hadis midir?

Soru Detayı

- Bu hadis kadınlara hakaret değil midir, bu hadisi yorumlar mısınız?
“Ey kadınlar! Eğer kocalarınızın size olan haklarını bilseydiniz, ayaklarının tozunu yüzlerinizle silerdiniz."

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Bu rivayet, Peygamber Efendimiz (asm)'in sözü olarak değil, "Hz. Aişe annemizin kadınlara tavsiyesi" olarak geçer. (bk Zehebi, el-Kebair, 1/174; İbn Ebi Şeybe, 3/5557)

Kaynaklarda bu rivayetin sahih olup olmadığı konusunda bir bilgiye ulaşamadık.

Ancak rivayetin senedinde “Rabia” denilen bir kadın meçhuldür; kim olduğu belli değildir. Bu da rivayetin zayıf olduğunu göstermektedir..

- Rivayet sahih kabul edildiği takdirde, şunu söylemek mümkündür:

Bu sözlerle abartılı bir şekilde kocanın karısı üzerindeki hakkının büyüklüğü ifade edilmiştir. Ancak bu sözlerin bir hanımdan çıkmış olması ve bu hanımın Hz. Peygamber (asm)’in eşi olması meseleyi daha da önemli hale getirmiştir.

Burada “kadının tahkiri” diye bir şey de söz konusu değildir. İfade ettiğimiz gibi bu ifade, kocanın hakkının büyüklüğünü ifade etmek üzere kullanılmış biraz abartılı bir tasvirdir.