Ateistler ruh, ilahlar ve benzeri şeyleri beynimizin yarattığını, Allah, ilahlar ve ruhlar beynimizin eseri ve bizden önceki insanların hayallerinin, düşüncelerinin ve inançlarının üzerimizde kalıntıları olduğunu iddia etmektedirler.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu sözlerin sahibi, bu söylediklerinin hangisini ilmi değerle ölçüsünde ispat edebilir. Özellikle bilimsellik iddiasında olan bir ateistin bunları ispat etmesi gerekmez mi? Fakat şunu peşinen söyleyelim ki, ne o, ne de hiç bir dinsiz bu hayal mahsulü iddialarını ispatlayamaz, buna güçleri de yetmez.

Mesela, “Daha öncekilerin düşüncelerinin üzerimizdeki kalıntılarının olduğu.” ne ile ispat edilir? Birisi de kendisine “Senin bu dinsizlik halin, eski dinsizlerin kalıntısı olarak üzerinde kabus gibi düşmüş.” dese ne cevap verebilir?

Bu zavallılar düşünemiyorlar ki, evrende hiç bir nesnenin kediliğinde var oma şansı yoktur. İnsanlık tarihi boyunca bir tek harf yazarsız olmadığı gibi, kâinatın ontolojik tarihi boyunca hiç bir iğnenin kendiliğinde ortaya çıktığını gören olmamıştır.  İnsan beyni gibi harikalar harikası bir mekanzimanın tesadüf eseri ortaya çıktığını söyleyenin yanlışlığının en büyük kanıtı yine kendi beynidir. Beynin bu olağanüstü misyonuna bakıp iman etmeyen beyinsizlerin sözlerinin ne kıymeti var ki!..

Her bir insanın duyguları, hayal dünyası farklıdır. Şayet beyin ilahları yaratmış olsaydı o zaman milyarlarca insan nasıl bir dinin etrafında bütünleşebilirdi. Her insanın kendi iç dünyasındaki Allah inancı farklı olmaz mıydı? Eğer İslam inancı insanların beyinlerinin ve duygularının ürettiği bir şey olsaydı her bir insanın Allah tanımı farklı farklı olmaz mıydı? Allahtan başka ilah edinen insanlar farklı şeylere tapması ona farklı misyonlar yüklemesi bunun bir göstergesi değil midir?

İslam dini semavidir ve Allah insanlığa kitap ve peygamberler göndererek kendini tanıtmıştır. Elimizdeki Kur'an-ı Kerim bunun açık bir göstergesidir. Bütün Müslümanların Allah inancının tarihin bir olması semavi bir dinin gereği ve sonucudur.

Kırk yönden Allah’ın sözü olduğunu ispat eden Kur’an gibi bir kitap elimizde olduğu halde, bu gibi ateistlerin dinsizlik hezeyanlarına nasıl kulak verilir?

O dinsizin bir tek gözünü yaratabilmek için, bütün kainatı gören sonsuz ilim ve hikmet sahibi bir yaratıcıya ihtiyaç vardır.  Çünkü, gözün görmesi için güneş gerekir, güneşin olması için evren gerekir, evrenin olması için sonsuz bir kudret, ilim ve hikmet gerekir. Bunların olması için de Allah gerekir...

Size bu konuda Bediüzzaman Hazretlerinin "Asa-yı Musa" adlı eserini okumanızı tavsiye ederiz... Mutlaka okuyun defalarca okuyun...