Annem ruh hastası, evlenmesem olur mu?

Soru Detayı

- Evde 2 kişiyiz annem ve ben. Annem ruh hastası. Yalnız bırakamıyorum. Ama evlensem aileme bakmak için de çalışmak zorundayım.
- Bildiğim kadarıyla eş anneye bakmak zorunda değil. Annemi huzurevine koymak istemiyorum.
- Ne yapayım, evlenmesem olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evlenme, Peygamberimizin (asm) sünnetidir ve erkek veya kadının biyolojik, psikolojik ve toplumsal ihtiyaçlarını karşılamak, dinini korumak ve neslin devamı için gereklidir. Ancak kişiler mutlaka evlenmeye mecbur değillerdir. Çünkü bu ihtiyaç kişiden kişiye göre değişir.

Kişi ancak ihtiyaç hissettiği zaman ve uygun şartlarda evlenir. Örneğin kişi kendisini haramlardan koruyamıyorsa, ona evlilik farzdır, ama bu konuda sıkıntı yaşamıyorsa, evlenmesi dinen farz değil.

Bundan dolayı, evlenip evlenmeyeceğinizi veya ne zaman evlenmeniz gerektiğini en iyi siz bilirsiniz.

Annenizin rahatsız olmasından ve onunla birebir ilgilenmenizden dolayı evlenmiyorsanız bunun çaresi var. Sizin çalışıp evin geçimini üstlenmeniz halinde eşiniz annenizle ilgilenir. Evet, bir gelin veya damat kayınvalidesine bakmakla yükümlü değil, ama anlaşma yapıldığı takdirde bakabilir de. Nitekim evlilik iki kişinin belirli şartlar dâhilinde anlaştığı bir akittir.

Nikâh akdinizde eşinizin annenizle ilgilenmesini istersiniz, karşı taraf da bunu kabul ederse sorun çözülmüş olur. Yani evlenirken, karşılıklı anlaşmak suretiyle, istediğiniz şartları öne sürebilirsiniz.

Bunun dışında annenizle yakından ilgilenecek muhtemel eş adaylarını ararsanız, sorun anlaşmaya gerek kalmadan da hallolur. Nitekim mükâfatını Allah’tan bekleyerek kayınvalidesine sabırla hizmet eden binlerce eş var. Eminiz siz de şart koşmanıza bile gerek kalmadan annenizle ilgilenmeyi kabul eden dini bütün saliha eş adayı bulabileceksiniz.

Bunların dışında, sizin isteklerinizi kabul eden bir eş adayı bulamadığınız takdirde de yine bir erkeğin annesi ile ilgilenmek için çalışmayıp evde oturmasındansa çalışıp, bakıcı tutması daha uygundur. Çünkü annenizin sizin bakımınıza ihtiyaç duyduğu kadar, kendi hemcinsinden birisi ile sohbet ve muhabbet etmeye de ihtiyaç duymaktadır.

Allah hakkınızda hayırlı olanı, kalbinize de sevdirsin.