Ankebut suresi 27. ayet ile 124 bin peygamber hadisi çelişiyor mu?

Soru Detayı

- Nette ''Ankebut 27 ''Ona İshak ve Yakup bağışladık. Peygamberliği ve kitapları onun soyundan gelenlere verdik...'' ayete göre, bütün peygamberler İbrahim'in soyuna verilmiş. Her millete peygamber geldiyse; Türkler, Çinliler, Kızılderililer, Ruslar, Eskimolar İbrahim’in soyundan mı? Bu soylar 2000-3000 yılda mı oluştu? Bu olanaksız. Öyleyse Kuran doğru söylemiyor. Bu ayetler bize Kuran'ın insan yazması olduğunun kanıtıdır.''
- iddialarına delilleri ile cevap verir misiniz?
- Ayrıca, ayetin Arapçası ile mealini yazar mısınız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ayette yer alan ve onun soyunda / soyunun içinde (seçtiklerimize) peygamberliği ve kitabı verdik” mealindeki ifadede, bir hasr / bir tahsis yoktur. Yani, “Peygamberliği yalnız İbrahim’in soyuna tahsis ettik.” denilmemiştir. “Onun soyundan da peygamberlerin gönderildiği” ifade edilmiştir.

- Evvela, eğer “Peygamberliğin sadece Hz. İbrahim soyuna mahsus olduğuna” işaret edilseydi “وَجَعَلْنا فِي ذُرِّيَّتِهِ” cümlesi yerine,  و في ذريته جعلنا  cümlesi kullanılırdı. Çünkü, Arapçadaki kurala göre, burada “Car-mecrur” denilen “Fi zürriyetihi” sözcüğü müteallakı olan “Cealna” fiilinden önce geldiği takdirde, bir hasr ve tahsis ifade eder.

Ayrıca, Hz. İbrahim’den önce Hz. Âdem, Hz. Nuh gibi peygamberlerin geldikleri Kur’an’da zikredilmiştir.

Kur'an’da Hz. Âdem (Bakara, 2/31, 33, 35), Hz. Nuh (Nisa, 4/164; Enam, 6/84) gibi peygamberler bu ayetten önce defalarca zikredildiği halde, söz konusu ayette, peygamberlerin yalnız Hz. İbrahim’in soyundan geldiğine işaret edildiğini söylemek büyük bir cehalet ve bir iftiradır.

İlgili ayetin metni ve meali şöyledir:

 وَوَهَبْنَا لَهُ إِسْحَاقَ وَيَعْقُوبَ وَجَعَلْنَا فِي ذُرِّيَّتِهِ النُّبُوَّةَ وَالْكِتَابَ وَآتَيْنَاهُ أَجْرَهُ فِي الدُّنْيَا وَإِنَّهُ فِي الْآخِرَةِ لَمِنَ الصَّالِحِينَ
Meali:
“Biz ona (İbrahim’e) İshak'ı ve Yakub'u armağan ettik ve onun soyunda (seçtiklerimize) peygamberliği ve kitabı  kıldık / verdik; ecrini de dünyada verdik. Şüphesiz o, ahirette salih olanlardandır.”