Hz. İbrahim'in Mısır'a gelişi hangi ayetlerde anlatılıyor?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kur’an’da Hz. İbrahim (as)’ın Mısır’a gittiğine dair bir bilgi yoktur. İslam âlimleri, “İbrahim; ‘Ben’ dedi: Rabbime hicret edeceğim.” (Ankebut, 29/26) mealindeki ayet ile Enbiya suresinin 70 ve 71. ayetlerini açıklarken, tarih bilgilerine dayanarak bu hicretin Harran, Mısır, Şam bölgesi, Filistin / Kudüs / Kenan bölgesine yapıldığını belirtirler.(bk. Taberî, Enbiya, 21/70-71. ayetin tefsiri).

Hz. İbrahim’in ateşten kurtulduğunu ifade eden ayetten sonraki iki ayette, Filistin / Kudüs bölgesine yapılan hicrete şöyle işaret edilmiştir:

“Hülasa onu (İbrahim’i) tuzağa düşürmek istediler ama, asıl onları biz tuzağa uğrattık. Asıl tuzağa düşenler kendileri oldular. Onu Lût ile beraber kurtarıp, bütün insanlar için kutlu ve feyizli kıldığımız diyara (Filistin diyarına) ulaştırdık.” (Enbiya, 21/70-71).