Ankebut Suresi 12. ayette kâfirler müminlere, "Gelin bizim yolumuza uyun, günahınızı biz yüklenelim." demektedirler. Bu ayeti açıklar mısınız?

Tarih: 04.05.2009 - 00:00 | Güncelleme:

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ankebut Suresi, Ayet 12 ve 13:

12. "İnkarcılar müminlere, 'Gelin bizim yolumuza uyun, günahınızı biz yüklenelim.' derler. Oysa onların bir parça günahlarını bile gerçekten yüklenecek değillerdi; hakikatte onlar katıksız yalancılardır."

13. "Onlar mutlaka kendi günahlarıyla birlikte başka yükler de taşıyacaklar; düzüp koştukları iddialardan dolayı kıyamet gününde kaçınılmaz olarak sorguya çekileceklerdir."

Ayetlerin Açıklaması:

Bazı Kureyşli putperestlerin -biraz da alay kokan bir üslûpla- Müslümanları dinlerinden döndürmeye çalıştıkaarı anlatılmaktadır. İyi incelendiğinde görülecektir ki Kur'ân-ı Kerîm, inançsız da olsa kendi halindeki kişilerden çok, gerçek inanca ve erdemli yaşayışa düşman olan, bu tür değerlere karşı savaş veren, bu yolu benimsedikleri için insanlara düşman olan ve onları yollarından döndürmek için alay eden, hakarette bulunan ve ağır baskılara kadar her türlü yola başvuran, insanlık fıtratı bozulmuş, militan, zorba ve beyinsiz (sefih) inkarcılara karşı mücadele vermektedir. Kur'an'ın yönelttiği asıl uyarı, inanan insanın kişiliğini böyle bir sapkınlıktan koruması, sonra da o sapkınları iyi tanıyarak zararlarını önlemesidir.

Bu şekilde insanları saptırmaya kalkışanlar, kendi günahlarının yanında, saptırdıkları insanlarınki kadar başka günahlar da yüklenirler. Nitekim Hz. Peygamber (asm) bu gerçeği daha genel bir çerçevede şöyle ifade etmiştir:

"Kim İslâm'da bir güzelliğe önder olursa, kıyamete kadar o yolda gidenlerin sevabınca sevap kazanır, ötekilerin sevabından da bir şey eksilmez. Ama kim bir kötülüğe önder olursa kıyamete kadar onu yapanların günahları kadar günah işlemiş olur, ötekilerin günahları da eksilmiş olmaz.” (Müsned, IV, 362; Müslim, "İlim", 15; "Zekât", 69)

(bk. Diyanet Tefsiri, Kur’an Yolu: IV, 245-246.)

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun