Altın oran gerçekten var mıdır, varsa bununla ilgili ayet var mıdır?

Tarih: 04.08.2013 - 02:05 | Güncelleme:

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Altın oranla ilgili açıktan Kur’an’ın bir ifadesi söz konusu değildir.

Bu konu özel bir araştırma konusudur. Bunu kabul edenler, kanaatlerini yaptıkları bilimsel araştırmaya dayandırdıklarını söylüyorlar.

Fibonacci isimli İtalyan matematikçinin bulduğu altın oran, matematik ve sanatta, bir bütünün parçaları arasında gözlemlenen ve parçalar arasındaki en iyi uyumu sağlayan matematiksel bir oran bağıntısıdır.

Bu değişmez oran bağıntısına, kâinat çapında cari olan bir sünnetullah olarak bakılabilir.

Altın oranın matematik ifadesi: 1,618’dir. Birkaç yıl önce bu konuda önemli bir çalışma yapan bir kardeşimiz, başka tevafuklar hususunda bizimle de istişare etmişti. O zaman şu nokta dikkatimizi çekmişti:

Kainatta her şey hal veya kal diliyle BİSMİLLAH diyor. Altın oran da bu değişmez mühürü ile -bu açıdan- BİSMİLLAH diyor. Bismillah’daki Allah lafaza-i celalin başındaki elifin ebced değeri 1’e, er-Rahmanirrahim’in ebced değeri ise, 618’e tekabul etmektedir. Demek ki, altın oran bağıntısı, lisan-ı haliyle Allah’ın varlığı ve birliğini gösteren bir mührü olduğunu ve onun da manen “Bismillahirrahmanirrahim”i kendine vird edindiğini aklıselim sahiplerine ilan etmektedir.

Denilebilir ki, bütün varlıklarda değişmez bir ölçü olan altın oran, lisan-ı haliyle

“Biz, her şeyi bir ölçüye göre takdir edip yarattık.”(Kamer, 54/49)

mealindeki ayeti, maddeten tefsir etmektedir.

Bilgi için tıklayınız:

İlâhî Oran | Sorularla Evrim

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun