Allah’ın isimlerinin bir enerjisi var mıdır?

Soru Detayı

- Her şey bir enerji midir?
- Sözlerin düşüncelerin birer frekansı enerjisi var mıdır?
- Varsa o zaman esmaların Allah’ın isimlerinin yani hepsinin bir enerjisi var mıdır?
- Bunları zikredince etrafımızda vücudumuzda bir korunma mı sağlıyoruz tabiî ki Allahın rızası kesinlikle olmalı önce bilimsel olarak araştırılınca her esmanın bir enerjisi olduğunu bunun da insanın aurasının ve çakrasının kuvvetlendirdiğini cinlerden kötü enerjilerden koruduğunu söyleniyor. peygamberimizin vahiy esnasında biz etrafınca koruduk ayeti melekleri ispatlıyor peki biz zikir çekince acaba yaratılan melekler mi koruyor bizi?
- Etrafta her şey bir enerji midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Allah’ın zat ve sıfatları, maddi olmaktan münezzehtir. Enerji, maddeye dönüşebilen bir varlıktır. Kendisi maddenin aslı ve de yaratılmış bir nesnedir. Allah’ın sıfatları ise Zat-ı akdesi gibi ezelidir, yaratılmamıştır ve de maddeye bürünmezler. Bu açıdan Allah’ın sıfatlarına “ENERJİ” nazarıyla bakmak hatadır.

- Madde gibi enerji de Allah tarafından yaratılmış bir nesnedir. Allah’ın isim ve sıfatlarının ilk tecelligâhı bir anlamda ESİR maddesidir. Esir maddesinin veya hidrojenin ilk menşei enerji kabul dilse bile, bunlar Allah’ın kudretinin bir tezahürü olur, başka olamaz. Bu sebeple Allah’ın sıfatlarına enerji denilmez.

- Zikir yapma, Kur’an okuma esnasında insanın yanına veya üstüne bulut gibi temessül eden bazı şeyler olabilir. Bunlara hadiste “sekine” adı verilmiştir.

Ebu Davud’un rivayet ettiği bir hadiste denilmiştir ki:

“Bir topluluk Allah’ın evlerinden bir evinde toplanıp da Allah’ın kitabını okudukları veya kendi aralarında (ilmi) müzakere yaptıkları zaman, mutlaka onların üzerine sekinet iner, onları rahmet kaplar, melekler onları kuşatır ve Allah katındakiler yanında onları anar.” (Kenzu’l-Ummal, h.no: 2320)

- Müslim gayri müslim fark etmeksizin her insanı takip eden, onları gözeten (Muakkıbat) meleklerin var olduğunu Kur’an’dan öğreniyoruz. (bk. R’ad, 13/11)

Ancak, İslam literatüründe “sekine”ye enerji değil feyiz kelimesi kullanılır. Bununla beraber bazı kesimlerde, fazla revaçta olan “enerji” sözcüğü tercih edilmektedir.