Allah'ın bizim ibadetimize ne ihtiyacı var?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Allah’ın hiçbir şeye ihtiyacı yoktur. O Samet’tir, yani her şey O’na muhtaçtır, fakat O hiçbir şeye muhtaç değildir.

İbadete muhtaç olan insandır. İbadet, manevî yaralarımıza ilaç hükmündedir. Mesela, bir hasta hastalığı hakkında şefkatli bir hekimin ona faydalı ilaçları içirmek hususunda ettiği ısrara karşı, doktora dese; “Senin ne ihtiyacın var, bana böyle ısrar ediyorsun?” Bunun ne kadar manasız olduğu açıktır. Çünkü o ilaçları almaya ihtiyacı olan doktor değil, hastadır. Doktor hastanın iyiliği için bu konuda ısrar etmektedir.

İşte Allah da bizim kalbimizin, ruhumuzun ve aklımızın rahatlığı ve manevî hastalıklardan kurtulmamız için ibadetleri emretmiştir.

İman, aklî ve vicdanî bir hüküm ve tasdikten ibarettir. İmanı kuvvetlendiren ve imanın eserlerini davranışlar şeklinde gösteren de ibadetlerdir.

En küllî ve umumî ibadet namazdır. O bakımdan bir hadiste; “Namaz dinin direğidir.” (Acluni, Keşful Hafa, II/31) buyrulmuştur. Nasıl ki bir binayı veya çadırı ayakta tutan direktir. Aynen onun gibi, bir insanın dinini ayakta tutan, yani onu günahlardan uzaklaştıran, Allah’a yaklaştırıp muhatap eden onun namazıdır.

Aynı zamanda ibadetler, imanın derecesini ve varlığını gösteren alametlerdir.