Allah yazılı rozetleri sırt çantasına takmak ne kadar doğru?

Soru Detayı

- Sırt çantasına takılan ve üzerinde Allah yazılı bazı rozetler var. Bu rozetleri sırt çantasına takmak ne kadar doğru?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Allah’ı hatırlamak ve hatırlatmak maksadıyla olursa caiz, hatta teşvike şayan bir davranış olur.

Bu gibi durumlarda esas olan, bir saygısızlığa neden olup olmadığıdır, hüküm de buna göre verilir. Bu nedenle, Allah’ın hatırlanmasına vesile olmak için yapılıyorsa bir sakıncası olmadığı gibi gayet güzel olur.

Bk. Şerhu’l-kebir, 1/425; Esne’l-metalib, 1/62.