Allah ve Muhammed lafızları olan oyunları oynamak caiz mi?

Soru Detayı

- Temel dini bilgilerin "Aile oyunları" şeklinde sunulduğu, hem büyüklerin hem küçüklerin eğlenerek öğrenmesi amaçlandığı oyunda, bazı karelerde Arapça orijinal haliyle "Allah" ve “Muhammed” lafızları var.
- Bu kartonlarla yerde oynanması, oyun piyonlarının bu lafızların üzerine konulması caiz mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Maksat öğretmek ve eğitmek ise ve bu yöntem bazı kimseler bakımından faydalı ise yapılabilir.

Bu temel bilgiler içinde Allah’a ve Peygambere saygı da öğretileceği için, oyun saygısızlığa sebep olmaz.

Bu gibi durumlarda esas olan, bir saygısızlığa neden olup olmadığıdır, hüküm de buna göre verilir. Bu oyunlarla hayırlı işler yapılıyor ve hayra vesile oluyorsa elbette bir sakıncası olmaz.

Bk. Şerhu’l-kebir, 1/425; Esne’l-metalib, 1/62.