Allah, neden Âdemoğlu'ndan sonra başka topluluk yaratmayacak?

Soru Detayı

- Allah neden Âdemoğlu'ndan sonra neden imtihana tabi bir topluluk yaratmayacaktır?
- İnsan yaratılanların en üstünü olduğu için mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu gibi hayali ve vehmi soruların sonu gelmez. Şayet insanlardan başka toplulukları da yaratsaydı, bu kez de “Niçin yarattı?” denilirdi.

Koca kâinatı yaratacak kadar sonsuz ilim ve hikmet sahibi olan Allah’ın her işinin hikmetini bilemediğimiz şeyler olabilir.

“Allah yaptıklarından sorulmaz” mealindeki ayette ifade edildiği üzere, insanlar için onun sonsuz hikmetini bilmek mümkün olmadığı gibi, bu hikmet içinde saklı olan onun tercihi, iradesi ve meşietinin haritasını çizmek de imkânsızdır.

Hikmet neyi gerektirmiş ise, onu tercih etmiştir; neyi tercih etmişse, iradesi ona yönelmiştir; iradesi neye yönelmişse, kudreti onu yapmıştır. Kudreti neyi yapmışsa, o en güzelidir.

“Mevcut olan varlıklardan, onların nizam ve intizamından daha güzeli (imkan dairesinde) mümkün değil.” diyen İmam Gazali gibi büyüklerimizin kanaatine kanaat etmekte yarar vardır.

“İnsanın en üstün varlık olması” da binde bir nispetinde ilgili hikmetlerin bir cüzü olabilir.