Allah yardım ediyorsa Müslümanlar niçin yeniliyor?

Soru Detayı

- Allah Müslüman ordulara yardım ettiği halde, Müslümanların yenilmesini nasıl açıklamak gerekir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Allah’ın yardımı, bazı fertler tarafından çeşitli şekillerde görülmesi, söz konusu yardımın bütün ordu için veya ordunun zaferi için olduğunu göstermez. Çünkü zaferin kazanılması, maddi manevi şartların tahakkukuna bağlıdır. Söz gelimi, Allah’ın yardımı, Uhud Savaşı'nda Müslümanlarla beraberdi ve onlar bu sayede zafer kazandılar. Ancak, okçular mevzilerini terk edince Allah’ın yardımı kesildi ve ordu mağlup oldu. Bununla beraber, Allah’ın yardımı Hz. Peygamber (asm) ve çevresinde sebat eden sahabelerle beraber oldu. Bu sayede, tamamen yok olmaktan kurtuldular ve düşman çok güçlü olmasına rağmen, savaş meydanını terk ederek memleketlerine geri döndüler.

Yine, Huneyn Savaşı'nda, bazı Müslümanlar kendi  çokluğuna ve güçlerine güvendikleri için tokat yediler ve savaşın ilk anından itibaren darmadağın oldular. Bununla beraber, Allah’ın yardımı, böyle düşünmeyen Hz. Peygamber (a.s.m) ve yanında kalan birkaç sahabeyi savaş meydanında bir kale gibi durdurdu. Nihayet diğerleri de, ilahî yardımın olduğu bu merkezde toplanarak düşmanı hezimete uğrattı.

Bir diğer pencereden bakarsak; şeytanla mücadelesinde elbette Allah’ın yardımı müminlerle beraberdir. Fakat bu yardım, müminlerin imanları, ibadetleri ve takvaları nispetinde gelir. Bu sebepledir ki, müminler bu mücadelede çok defa şeytana karşı mağlup olurlar. Şimdi bu mağlubiyetin faturasını Allah’a kesmek insaf, vicdan, akıl ve izana sığar mı?

İmtihanın bir gereği olarak, hem iyi hem de kötü meyilleri bulunan nefsini, vahyin ışığında eğitip terbiye etmeyen; nefsini şeytanın planlarını sinsice uygulayan bir iç düşman halinde, şeytanın kaleyi içten fethetmesine katkı sağlayan kimsenin, Allah’ın yardımını beklemeye hakkı var mıdır?