Allah her şeyi biliyor diyoruz. Etrafımızda olan binlerce olaydan yaprağın yere düşme hızı, rüzgârın basıncı gibi bu tür şeyleri biliyor mu? Gerek var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Çevremizde gördüğümüz ve basitmiş gibi görünen her bir mahluk Allah'ın bir harika sanatıdır ve onda Allah'ın birçok isim ve sıfatlarının tecellilerini görmek mümkündür. Bu noktadan bakıldığı zaman, gökteki güneş ne kadar antika ve harika ise, bir ağacın dalındaki yaprak da o kadar harikadır. Sanatça güneşten eksik kalmamaktadır.

Allah'ın ilmi sonsuzdur ve ilmiyle her şeyi kuşatmıştır. Küçük büyük her şey onun ilmi dairesindedir.

Mesela, gündüz vakti güneş küçük büyük her şeyi aydınlatmaktadır. Koca dağları ve denizleri aydınlattığı gibi gözün içindeki hücreyi de aydınlatmaktadır. Bu bakımdan "Güneş büyük şeyleri aydınlatır da şu küçük olan şeyleri nasıl aydınlatıyor?" denilmez. Güneş için bir dağı aydınlatmakla küçük bir taşı aydınlatmak arasında fark yoktur.

İşte bütün sıfatları sonsuz olan Rabbimiz de ilmi ile küçük büyük her şeyi kuşatmıştır. Artık "küçük şeyleri nasıl bilebilir" gibi akla şüphe gelmemelidir.

Ayrıca "Allah büyük şeyleri bilir, ancak küçük şeyleri bilmesine gerek yoktur." gibi bir düşünce kabul edildiği takdirde, birçok yanlışı da beraberinde getirmiş olur.

O zaman akla gelir, "Madem Allah bu küçük şeyleri bilmiyorsa, öyle ise bunlar kendi kendine olmaktadır veya başka brisi tarafından idare edilmektedir..." gibi şirk kokan bir anlayış içerisine girmiş oluruz.