Allah geciktiriyorsa güzelleştiriyor mu?

Soru Detayı

- Allah geciktiriyorsa güzelleştiriyordur sözü sosyal medyada çokça kullanılıyor, bu söz doğru mu, her şey için kullanılabilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Allah geciktiriyorsa güzelleştiriyor, anlamında bir hadis-i şerif bulamadık.

Eğer bundan maksat, olmasını istediğimiz bir hayrın bir faziletin bir rahmetin bir nimetin gecikmesi ise, elbette bu anlam doğrudur, "Vardır bir hikmeti ve rahmeti." deriz, hem sabreder hem de şükrederiz.

Ancak bu ifadeden maksat, “Allah tarafından tehir edilen / ertelenen her şeyin sonu daha güzel olur.” manasında ise bu yanlıştır. Nitekim;

 “Sakın, Allah’ı zalimlerin yaptıklarından habersiz sanma! O sadece, onların işini bir güne erteliyor ki, o gün gözler dehşetten dışarı fırlamış; başları yukarıya kalkık, bakışları bir noktaya sabitlenmiş, zihinleri bomboş kalmış olarak toplanma yerine koşarlar.” (İbrahim, 14/42-43)

mealindeki ayetlerden her zaman bu gerçeği öğrenme imkânımız vardır.

Demek ki, “Allah geciktiriyorsa güzelleştiriyordur.” cümlesi her zaman ve her konuda değil, hayırlı işlerle ilgili olabilir.