Allah da insanlar gibi inatçı mı?

Soru Detayı

- İnsanlar çok inatçı ve dengesiz. Allah da hep diyor ya: Ölmek isterseniz öldürmem, ölmek istemezseniz ölüm bulacak mutlak, diye. İsyan ettikçe uğursuzluk sizi bulacak diyor. Bunun gibi çok şey..
- Dünya hesap günü mü, bu konuşmalar inatlaşma değil mi?
- Dünyada işlere karışılmayacak cezası ahirette verilmeyecek miydi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

“Allah da hep diyor ya: Ölmek isterseniz öldürmem, ölmek istemezseniz ölüm bulacak mutlak, diye. İsyan ettikçe uğursuzluk sizi bulacak diyor.” ifadesi tamamen bir hayal mahsulüdür. Ne ayet ve ne de hadislerde böyle bir şey söz konusu değildir.

- Asıl hesap yeri ahiret olmakla beraber, dünyada da hesapların sorulduğunu gösteren binlerce olay vardır. Kur'an’da zikredilen kavimlerin helak edilmesi, bunun açık bir göstergesidir.

“Onlar (Firavun hanedanı) sabah akşam ateşe arz edilir / maruz bırakılır. Kıyamet koptuğunda da: ‘Haydi, Firavun hanedanını en şiddetli azaba sokun!’ denilir.” (Mümin, 40/46)

mealindeki ayette hem dünya hem ahiret azabına vurgu yapılmıştır.

- Kaldı ki, ne bir ayette ne de bir hadiste “dünyada kimseden hesap sorulmaz” diye bir ifadeye rastlamak mümkün değildir.

- Allah hakkında “inat” kavramını kullanmak ne İslam anlayışıyla ne de iman şuuruyla bağdaşır...

İnat etmek, bazen cehaletten, bazen acizlikten, bazen kaprislerden, bazen -kendi zararına da olsa- içini rahatlatmaktan, bazen karşı tarafı huzursuz etme arzusundan vs. kaynaklanır. Bunları Allah hakkında düşünmek, dinin dışına kayma riskini taşır.